Ariston Kombi

Ariston Kombi

Ariston Kombi çeşitleri diğer markalarda olduğu gibi kullanıcıların ihtiyaçlarına ve zevkine hitap edecek şekilde farklı özellikler ve tasarımlarla üretilmişlerdir. Ariston kombi kullanıyorsanız sizde kombinizin daha uzun ömürlü olması ve verimli çalışması için muhakkak kombi bakımı yaptırmalısınız. Özellikle yeni bir eve taşındığınızda hiç vakit kaybetmeden kombi teknik servisi çağırmalı ve gerek kombi gerek ise tesisatı kontrol ettirmelisiniz.

ariston-kombiAriston kombi modelleri arasında en çok tercih edilenler yoğuşmalı kombi modelleridir. Yoğuşmalı kombilerde doğalgaz yanmasında sonra oluşan atık gaz belirli eşanjör yardımı ile belirli bir ısıya getirilir. İstenilen ısıya geldiğinde gazdan subuharı elde edilir ve Ariston kombi bu buharı enerjiye dönüştürerek yine kendi çalışması için kullanır. Bu sayede kombiniz enerji tasarrufu yaparken siz de faturalardan tasarruf sağlamış olursunuz. Yoğuşmalı kombi dışında bir diğer kombi türü de bacalı kombidir. Bu tip kombilerde yanma ihtiyacı bacadan alınan hava ile gerçekleştiğinden bacanın çekiyor olması ve baca sensörünün sağlıklı çalışması son derece önem arz etmektedir.

Kombi teknik servisi tarafından yapılan Ariston kombi bakımı oldukça kapsamlıdır. Kombi parçaları, filtreler ve tesisat komple temizlenir. Su basıncı, tankı ve ateşelem elektrotları kontrol edilir. Ayrıca kombi kış ayarında çalıştırılarak sorunsuz çalışıp çalışmadığı ve tesisat ya da radyatörlerde bir sorun olup olmadığı mutlaka kontrol edilir. Yapılan bakım bir yıl özel servis garantisi altındadır. Bakım işlemi sırasında kullanıcı onayı alınmadan bir işlem yapılıp ekstra ücret talep edilmez.

Ariston Kombi Arıza Kodları

Çok farklı modellerde ki kombilerin farklı arızaları olabildiği gibi bunların belirtilmesi için kullanılan kodlarda modele göre farklılık göstermektedir. Ariston kombilerde ortak olarak belirlenmiş kombi arıza kodları ise aşağıdaki gibidir.

101 Arıza Kodu

Bu hata kodu aşırı ısınmayı ifade eder. Kombi ve gaz vanası kapatılarak derhal  teknik servise başvurulmalıdır.

501 Arıza Kodu

Kombide alev olmadığında 501 hatası alınır. Kombiye gaz gelmiyor ya da ateşleme elemanları çalışmıyor olabilir

607 Arıza Kodu

Bu hata kodu kombi anakartında ya da fanda bir sorun olduğunu gösterir. Elektronik kart ve fanın tamiri ya da değişimi için servis çağırılmalıdır.

305/306/307 Arıza Kodu

Ekranda bu kodlardan birini görüyorsanız kombinin elektronik kartında ya da bağlantı kablolarında sorun olduğu anlaşılmalıdır. Kombinin bu şekilde çalıştırılması uygun değildir.

Bir önceki yazımız olan Buderus Kombi başlıklı makalemizde Buderus Kombi, Buderus Kombi Arıza Kodları ve Hermatik Kombi hakkında bilgiler verilmektedir.