Baymak Kombi

Baymak kombi modelleri iki ana gruba ayrılmaktadır. Yoğuşmalı kombi ve bacalı kombi. Yoğuşmalı kombiler aslında hermatik kombilerin bir türüdür. İsminin buharın yoğuşma işlevini kullandığı için buradan almıştır. Doğalgaz yanımı esnasında havaya fazla derecede buhar yayılmaktadır. Yoğuşmalı  baymak kombi bacalı kombinin aksine bu buharı enerjisini alır ve kalan suyu dışarı atar. Buhar enerjisini yine kendi enerji ihtiyacı için harcar. Bu nedenle diğer kombilere oranla %20 daha verimli çalışmış olur. Bacalı tip kombilerin kullanımı daha fazla enerji harcadığından tahliye sırasında yaşanan sorunlardan dolayı günümüzde azalsa da hala tercih edilebilmektedir.

Kombiler tüm elektronik cihazlar gibi arıza yapabilirler. Periyodik kombi bakımı ile kombi arızalarının önlenmesi mümkündür. Böylece istenmeyen ve beklenmeyen masraflar ile karşı karşıya kalmazsınız. Ayrıca kombiniz daha verimli çalışacağından enerji tasarrufu yapar ve daha az doğalgaz faturası ödersiniz.

baymak-yogusmali-kombi

 

Baymak Kombi Arıza Kodları

Baymak kombiler arıza halinde çeşitli ikaz numaraları ile mevcut sorunu kullanıcıya belli eder.  En sık rastlanan baymak arıza kodları aşağıdakilerdir.

 

E01 Arıza Kodu

Bu arıza kodu kombiye gaz gelmediğini gösteren bir uyarıdır. Bu arızayı almanızın iki nedeni olabilir. Ya gaz valfinde ya da kombinizin elekronik kartında sorun olabilir.

 

E02 Arıza Kodu

Kombi aşırı ısındığında bu arıza kodunu göstermektedir. Bu sorunun belli başlı nedeni ile termostatta arıza meydana gelmesidir.

 

E03 Arıza Kodu

Bu arıza bacalı kombi tiplerinde görünen bir arızadır. Baca sensöründe yaşanan bir sıkıntı bu arızaya sebep olmaktadır.

 

E04 Arıza Kodu

Kombideki alevi kontrol ederek ana karta aktaran elektrotlar arıza yaptığında baymak kombi ekranında E04 arıza kodu ile karşılaşabilirsiniz.

 

E05 Arıza Kodu

Kaloriferin ısınmadığı durumlarda alınan uyarıdır. Sebebi kalorifer sensörünün arıza yapmasıdır.

 

E10 Arıza Kodu

Sağlıklı çalışan bir kombideki su miktarının 1,5 Bar değerinde olması gereklidir.  Bu basıncın azalması tehlike arz etmektedir. E10 arızası alıyorsanız kombideki su miktarını arttırmanız gerekir.

E80 Arıza Kodu

Kombinin elektronik kartında yani bir nevi beyninde bir sorun olması halinde E80 arızası görülmektedir. Bu durumda bireysel müdahale yapmadan mutlaka kombi teknik servisi çağırmalısınız.

Bir önceki yazımız olan ECA Kombi başlıklı makalemizde ECA, ECA Kombi ve ECA Kombi Arıza Kodları hakkında bilgiler verilmektedir.