Buderus Kombi

Buderus Kombi

Buderus Kombi ürünlerinde yenilikçi, modern ve şık tasarımları ile güven duyulan son teknolojiyi bir arada kombi kullanıcılarına sunmaktadır. Buderus kombi kullanıcılarının ürünlerinden daha fazla verim alabilemeleri  ve uzun süre sorunsuz olarak kullanabilmeleri için periyodik kombi bakımı yaptırmaları önemlidir. Kombi bakımı sırasında teknik servis tarafından yapılacak işlemler konusunda kombi bakımı sayfamızdaki makaleyi okuyarak bilgi edinebilirsiniz.


Buderus Kombi Çeşitleri

buderus-kombiKombinin yanma fonksiyonuna göre iç gruba ayrılmaktadır. Bunlar yoğuşmalı kombi, hermatik kombi ve bacalı kombi tipleridir. Belirtilen kombi çeşitlerini kısaca şöyle tanımlayabiliriz.

Hermatik Kombi

Hermatik kombilerin açık şekilde yanma odaları bulunmaz bu nedenle de bacaya bağlanma ihtiyaçları yoktur. Yanma odaları kapalı şekilde olup yanma için ihtiyaç duyulan havayı fan yardımı ile alır, atık gazı da yine bu fan ile dışarı verir.

Bacalı Kombi

Bu tip kombilerin yanma odaları dışarıya açıktır. İhtiyac duydukları havayı baca yardımı ile alırlar ve atık gazı da buradan verirler. Herhangi bir tehlike arz etmemesi için baca çekişinin mutlaka yeterli seviyede olması gerekir. Bacalı kombilerin havalandırma olanağı kısıtlı olan banyo vb yerler ile hacmi 8m3 ün altında olan yerlere kurulması uygun değildir.

Yoğuşmalı Kombi

Yoğuşmalı kombiler atık gazı eşanjör yardımı ile 54 C ye düşürürler. Bu sırada oluşan su buharından da yine kendi kullanımları için enerji elde ederler. Böylece harcadıkları elektrik enerjisi düşer ve sizde tasarruf etmiş olursunuz. Yoğuşmalı kombi kullanımında önemli olan kombinin düşük ısıda çalıştırılmasıdır.

Buderus Kombi Arıza Kodları

Buderus Arıza kodları kombinin modeline göre de farklılık göstermektedir. En sık rastlanan arıza kodları aşağıdaki gibi listelenebilir.

1 Arıza Kodu

Baca çekişinde sorun olduğunu ifade eder. Hava basıncının yetersiz olduğunu gösterir.

2 ArızaKodu

Bu kod yanma için gerekli alevin oluşmadığnı gösterir. Gaz vanasında, elektrotlarda ya da, elektronik kartta sorun olabilir.

E Arıza Kodu

Bu kod kombiye gelen voltajın düşük olduğunu gösterir. Voltaj 165 in altında ise hata alınır.

2P Arıza Kodu

2P arızası alıyorsanız emniyet termostadında sorun olduğu anlaşılır. Termostat devreye girmediğinde hata verir.

OY Arıza Kodu

Bu arıza kombi gidiş suyunun ayarlanan dereceden yüksek ısıda olduğunu gösteren hata kodudur.

Bir önceki yazımız olan Demirdöküm Kombi başlıklı makalemizde Demirdöküm Kombi, Demirdöküm kombi arıza kodları ve demirdöküm kombi modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.