Kombi Arızaları ve Çözümleri

Kombi Arızaları ve Çözümleri

Kombi arızaları özellikle kış aylarında meydana gelen kombilerin çalışmasını engelleyen ya da performansını düşüren sorunlardır. Genellikle yazın uzun süre kullanılmayan kombi ve kalorifer tesisatında oluşan sorunlar kombi kış ayarında çalıştırıldığında ortaya istenmeyen arızalar çıkabilmektedir. En sık rastlanan kombi arızaları olarak aşağıdaki maddeler sayılabilir.

Kombi Arızaları ve Çözümleri

kombi-arizalariKombi çalışıyor ama ısıtmıyor

Kombiler termostatın ayarlı olduğu dereceye göre ısıtma sağlarlar. Termostat derecesi arızalı ise ısıtma işlemi gerçekleşmeyebilir. Ayrıca kaloriferin dönüş hattı üzerindeki filtrenin tıkalı olması da sıcak suyun dolaşımını engelleyeceğinden ısıtma sorunu yaratabilir. Kombi teknik servisi çağırmadan önce peteklerin vanalarının açık olduğundan emin olunmalı değil ise vanalar açılmalıdır.

Kombi patlamalı yanıyor

Kombi patlamalı yanıyor ise nedeni gaz birikmesidir. Benzeri durumu bazen mutfak ocaklarını yakarken çoğu kişi yaşamıştır. Gazın bir süre açık kalması çakmağın daha sonra yakılması şiddetli bir yanmaya neden olmaktadır. Kombi içinde durum aynıdır. Böyle bir durumda kombinin çakmak ve gaz ayarları kontrol edilmeli, gerekli tamir ya da değişimler yapılmalıdır.

Peteklerin altı ısınmıyor

Radyatörlerin içinde kir, pas ve tortu birikmesi tıkanmalara neden olacağından peteklerin altı ısınmıyor olabilir. Peteklerin temizlenmesi ile bu sorunda ortadan kalkacaktır. Bunun dışında cihazın radyatör tesisatı ve sıcak su kısımlarını birbirinden ayıran parçalarında meydana gelen sorunda peteklerin ısınmasına engel olabilir, bu parçaların da kontrol edilmesi gereklidir.  Tesisata bağlı tüm peteklere eşit ısı dağılması için ise kombi bağlantısına en yakın olan radyatörün vanasının kısılması etkili olacaktır.

Kombi ses yapıyor

Tüm elektrikli cihazlar gibi kombinin de çalışırken çıkardığı belirli ölçüde bir ses vardır. Ancak bazen kombiler olması gerekenden çok daha yüksek düzeyde sesli çalışabilirler. Bu duruma sebep olan parça genellikle kombi fan motoru olmaktadır. Fan motoru dışında devir daim motorunda ki sorunda kombinin ses yapmasına neden olabilmektedir.

Kombi su akıtıyor

Kombi su akıtıyor ise öncelikle kombi su tankına fazla birimde su basılmış olabilir. Normalde tercih edilen sağlıklı kombi su basıncı 1,5 – 2 bar arasıdır. Bu birimlerin üzerinde olması su akıntısına neden olabilir. Bunun dışında su doldurma vanasındaki arıza yahut genleşme tankındaki sorunda su akımasının nedenleri arasındadır.