Kombi Bakımı

Kombi bakımı yapılmalı mı?

Kombi markanız ne olursa olsun, sağlıklı bir şekilde çalışması ve hedeflenen performansı sergilemesi için gerekli bakımların periyodik olarak yapılması gerekir. Kombi bakımı kombinizin kullanım süresini uzattığı gibi sizi beklenmedik anda doğabilecek yüksek bütçeli masraflardan da kurtarır. Kombi bakımının profesyonel ve alanında uzman kombi teknik servisi tarafından yapılması önemlidir. Bakım sırasında yapılacak yanlış bir işlem ya da hata kombinizde veya tesisatınızda çok daha ciddi sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

kombi-bakimi

Kombi bakımı ne zaman yaptırılır?

Kombi bakımı düzenli olarak yılda en az bir defa yaptırılmalıdır. Bakım işleminin yapılması için kombinin yoğun kullanıma başlanmadan önce elden geçirilmesi gerekir.  Yani kış ayına girmeden periyodik kombi bakımı yapılması tercih edilmelidir. Bunun başlıca nedeni kombinin yazın sadece sıcak su kullanımı için çalıştırılması ve kombi iç parçalarının toz, kir, pas gibi etkenlere maruz kalmasıdır. Bu etkenler tesisatın tıkanmasına veya parçaların çatlamasına ve kırılmasına neden olmaktadır. Kombi kış ayarına geçtiğinde de parçalar ciddi arızalar doğurabilmektedir.

Kombi bakımında yapılan işlemler nelerdir?

Periyodik kombi bakımı sırasında ilk olarak kombinin su sızdırma kontrolü yapılır. Su sızmasının başlıca nedeni su basıncının fazla olmasıdır. Basınç aralığını 1,5 olacak şekilde fazla su kombiden boşaltılır.

Kombi açılarak kombi parçalarında biriken toz vb maddeler temizlenir.

Gaz kesme emniyetinin kontrol edilmesi bakım işleminin önemli bir adımıdır. Atık gazın çıkışı sağlanamıyorsa ya da kombi alev almayıp gaz birikmesi oluyorsa kombi gazı kesebilir. Eğer emniyet sistemi çalışmaz ise gaz kesilmeyeceğinden çok büyük sağlık sorunları doğabilir.

Ateşleme buji ve elektrotları kontrol edilir. Ateşlemenin sağlıklı olmadığı zamanlarda gaz geç yanacağından kombi patlamalı yanmaya başlar ve hem bu esnada çıkardığı ses sizi rahatsız eder hem de ileride başka sorunların oluşmasına sebep olabilir.

Su hattı üzerindeki ve tesisatta yer alan pislik tutucular ile filtreler temizlenir. Bu birimlerin temizlenmemesi tesisatın ve radyatörlerin tıkanmasına neden olacaktır. Tıkanmalar sonucu radyatörler verimli yanmayacağından kombinizi daha yüksek derecede çalıştırmak zorunda kalırsınız. Bu da size yüksek miktarda doğalgaz faturası olarak geri dönecektir.