Petek Bakımı Gerekli Midir?

Petek Bakımı Gerekli Midir?

Kombiler çeşitli bileşenlerle çalışan ürünlerdir ve bütün parçalarında olduğu gibi petek bakımı da zamanında yapılması gerekir. Kombi, yaşam alanlarının ısıtılmasında ve sıcak su temininde kullanılır. Isınmayı sağlayan en önemli parçalardan birisi de peteklerdir. Petekler, kombiden gelen sıcak suyun ısısıyla ortamı ıstırlar ve sürekli bir devir daim halindedirler. Sağlıklı bir ısınma için öncelikle kombinin hatasız çalışması gerekir. Bu da kombi bakımlarının zamanında yapılması ve arızalarının uzman servisler tarafından giderilmesi ile olur. Bakımları zamanında yapılmadığı takdirde kombi, işleyişini gerçekleştirmez ve peteklere sıcak su gönderemez. Bunun sonucunda da ısınmamış bir ortamla karşılaşılır. Fakat ısınma problemi sadece kombi kaynaklı olarak gerçekleşmez. Aynı zamanda peteklerin de bakımının yapılması gerekir.

Petek Bakımının Avantajları

Bir kombinin sağlıklı çalışması için en az üç petek tavsiye edilir. Bunun haricinde petek bakımı düzenli olarak yapılırsa ortamın daha hızlı ve daha iyi ısınması sağlanır. Bu aynı zamanda düşük doğalgaz faturası demektir. Peteklerde zamanla tortu birikmesi olur ve şebeke suyundan kaynaklı kireç veya pislik tıkanıklıkları oluşur. Sisteme giren pislikler, dolaşımı engeller ve ısı kalitesini düşürürler. Bu durumda kombinizi istediğiniz kadar yüksek derecede çalıştırın. Ortamı yeterince ısıtamazsınız. Buna karşın faturanızı kabartmış olursunuz.

Petek Bakımı Nasıl Yapılır?

Birçoğumuzun aklına petek bakımı ve temizliği dendiğinde peteklerin suyunu boşaltmak gelir. Uçlarındaki vanalar yardımıyla suyunu boşaltırız ve uygun biçimde çalışmasını bekleriz. Oysa petek suyunu boşaltmak petekleri temizlemez. Bu sadece işlemin küçük bir parçasıdır. Asıl petek bakımı, peteklerin oluşan çamurlaşmalardan ve tıkanıklıklardan arındırılmasıdır. Bunun için ise kombi servislerinin özel makinalar yardımıyla yaptıkları uygulamalardan yararlanmak gerekir. Sistem, makinalara bağlanarak kimyasal temizleyiciler kullanılır. Bu sayede yaklaşık bir saat içinde petekler temizlenmiş, kireçten, pislikten arındırılmış olur. Bu da daha düşük fatura, daha yüksek verim demektir.