Petek Temizleme

Petek temizliği gerekli midir?

Petek Temizleme işlemi tesisata bağlı radyatörlerin daha verimli ısınması ve ortamı ısıtabilmesi için gerekli bir çalışmadır. Peteklerin çalışma mantığı kombinin ısıttığı suyun tesisattan geçerek peteklere ulaşması ve ısınan peteklerin dışarıya sıcaklık vermesi şeklindedir. Kombinin ısıtmak için kulladığı su içinde zamanla kireçlenme, tortulanma ve çamurlanma görülmektedir. Her ne kadar suyu temizlemek için filtreler olsa da zamanla onlarda pas ve kir tutarak işlevini yerine getirmez hale gelebilir. Bu durumda radyatör içinde dolaşan kirli su peteklerin de tıkanmasına neden olmaktadır. Tıkanan petekler sağlıklı ısınmadığından kullanıldığı ortamı ısıtma konusunda da yetersiz kalacaktır. Bu nedenle periyodik olarak petek temizliği yaptırılması önemlidir. Petek temizleme işlemi ile radyatörlerden istnilen verim alınır, böylece kombi yüksek derecelerde çalıştırılmaz. Bu da doğalgaz faturalarınızda minimum %5 oranında kazanç elde etmenizi sağlayacaktır.

Petek temizliği nasıl yapılır?

petek-temizlemeSağlıklı bir petek temizleme işlemi ortalama olarak 1,5 ile 2 saat arasında tamamlanır. Temizleme işlemi kombi teknik servisi tarafından kullanılan son teknoloji cihazlar ile yapılmaktadır.  Öncelikle cihaz yardımı ile peteklerin içerisinde yer alan suyun temizlenmesi sağlanır. Daha sonra tesisat içinde bulunan boru ve bağlantıların temizlenebilmesi için yine makine yardımı ile tesisat içinden asit özelliği olmayan kimyasalların dolaştırılması sağlanır. Kullanılan kimyasallarda asit olması borularınızın ve peteklerin delinmesine yol açabileceğinden size çok yüklü maaliyetler çıkarabilir. Bu nedenle petek temizliği mutlaka uzman kişilere yaptırılmalıdır. Petek temizleme işleminde herhangi bir kırma, dökme işlemi yoktur.

Petek Temizliği ne zaman yaptırılır?

Petek temizleme işleminin belirli bir zamanı olmamasına karşın kış ayı girmeden yaptırılması kışı sorunsuz geçirmeniz açısından daha uygundur. Ayrıca yaz kampanyalarından faydalanarak temizleme işlemini çok daha uygun fiyatlara yaptırabilirsiniz. Bunun dışında peteklerin temizlenmesi gerektiğini ısınma sorunu olduğunda anlayabilirsiniz. Isınma sorunu en yaygın olarak peteklerin alt kısmında başlar. Bunun nedeni biriken tortu, kir vb maddelerin alt kısımlara çökmesidir. Peteklerin içindeki havayı almanız ya da tesisat içindeki suyu değiştirmeniz petek temizliği için asla yeterli değildir. Radyatör ve borular temizlenmediği sürece kısa zamanda aynı sorunla karşılaşırsınız.

Petek Temizliği fiyatı ne kadar?

Kombi teknik servisi olarak kombi ve petek temizleme işlemini bir arada kampanyalı fiyatlar ile yapmaktayız. Ekstra hiçbir ücret ödemeden 150 TL karşılığında kombi ve petek temizleme işlemini ilaçlı ve 1 yıl servis garantili olarak yaptırmak için 444 1 909 numarasından bize ulaşın.