Protherm Kombi

Protherm Kombi

Protherm kombi modelleri hermatik ve yoğuşmalı olarak iki gruba ayrılmaktadır. Ülkemizde kullanımı yaygınlaşan Protherm kombi servisi ve kaliteli üretimi ile kullancılarının memnuniyetini kazanmayı başarmıştır.

Kombi modellerinden görülen arızaların bir çoğu kombinin ve tesisatın tozlanması ve paslanması gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Kombiyi oluşturan parçaların düzenli olarak temizlenmesi ve elden geçirilmesi kombinin performansını arttırır ve ömrünü uzatırken bir yandan da kombi arıza riskini minimuma indirir.

Protherm Kombi Bakımı

protherm-kombiKombi teknik servisi tarafından yapılan kombi bakımı uygulamasında öncelikle kombinin kapağı sökülerek iç parçaları toz ve kirden arındırılır. Kombi parçaları arasında eşenjör, fan motoru, elektronik kart, üç yollu vana, pompa ve sensör gibi hem çalışma hem de emniyet ekipmanları bulunmaktadır.  Fanların ve filtrelerin temizlenmesi kombinin sağlıklı çalışması için son derece önemlidir. Kombi bakımı sırasında yukarıda sayılan parçaların tümünün çalışıp çalışmadığı teknik ekip tarafından kontrol edilir. Sonrasında kombi kış ayarında çalıştırılarak tesisat ve radyatörlerde bir sorun var mı diye kontrol edilir. Peteklerin ısınmaması durumunda petek temizleme işleminin yapılması da gerekecektir. Petek temizleme işlemi sadece peteklerin havasının alınması yahut tesisat içindeki suyun değiştirilmesi demek değildir. Radyatörde ve borularda oluşmuş kalıntılarında kimyasallar ile temizlenmesi gereklidir. Aksi durumda tesisat içindeki su hızla yeniden kirlenip tıkanmalara yol açacaktır.

Protherm Kombi Arıza Kodları

Protherm Kombi arızaları kombi modellerine göre değişiklik göstersede temelde benzer nitelikli sorunlardan meydana gelirler. Voltaj düşüklüğü, fan ve filtrelerde tıkanma, bujilerin eskimesi, sıcak su sensörlerinde ki sorunlar bunların başında gelmektedir. Bunun dışında elektronik kart arızaları da yaygın olarak görülmektedir. Protherm kombi modelleri doğalgaz ile çalıştığından kombiye amatör müdahalede bulunulması son derece tehlikelidir. Bu nedenle bakım ve arıza işlemleri için kombi servisi desteği alınması önemlidir.  Protherm Kombi modellerinde görülen başlıca arıza kodları;

F1 Arıza Kodu

Kombiye gelen gaz akışında sorun olabilir. Kombide aşırı ısınma meydana gelmiş olabilir.

F2 Arıza Kodu

Sıcak su sensöründe yaşanan arıza durumlarında bu hata kodu alınmaktadır.

F5 Arıza Kodu

Bu hata kodu anakartta bir sorun var ise ya da kombinin aldığı voltaj düşük ise ortaya çıkmaktadır.

F10 Arıza Kodu

Kombinin çalışması için ihtiyacı olan su basıncının düşük olduğunu gösterir. Basınc ortalama 1,5 bar olmalıdır.

F28 Arıza Kodu

Kombinin devreye girmesi anında alev oluşmadığını gösteren hata kodudur.

Bir önceki yazımız olan Ferroli Kombi başlıklı makalemizde Ferroli Kombi, Ferroli Kombi servisi ve kombi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar