Vaillant Kombi

Vaillant Kombi

vaillant-kombiVaillant Kombi modellerinin hepsi için kombi bakım, kombi arıza, tesisat ve petek temizleme işlemleri kombiteknikservisi.org tarafından yapılmaktadır. Vaillant Kombi arızaları konusunda kombinize yerinde ve en kısa sürede müdahale ederek, çözüm sağlarız. Vaillant kombi modelleri yoğuşmalı ve bacalı modeller olarak genel itibari ile iki grupta incelenebilir.  Yoğuşmalı kombiler su buharından elde ettikleri enerjiyi kullandıklarından enerji tasarruflu kombiler olarak da bilinirler.

Kombi teknik servisi olarak Vaillant kombi modellerinize uyguladığımız kombi bakımı ve arıza işlemleri 1 yıl garantili olarak verilir. Bir yıl içinde yedek parça değişimi gereken durumlarda ise sadece parça ücreti talep edilir ekstra servis ya da hizmet ücreti alınmaz.

Vailant kombiler arıza durumlarında ekranlarında bu arızanın ne olduğunu ifade eden kodlar belirir. Çok eski, ekransız modellerde bu kodlar olmayabilir.

Vaillant Kombi Arıza Kodları

 

F11 Arıza Kodu

F11 arızasının başlıca nedeni kalorifer dönüş hattındaki suyu ölçmeye yarayan sensörün arızalanmasıdır. Sensörün tamiri ya da değişimi gereklidir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir müdahale bulunmadığından  kombi servisi çağırmanız gereklidir.

 

F1 Arıza Kodu

F1 arıza uyarısı alıyorsanız vaillant kombinin radyatör tesisatına yolladığı suyu ölçen sensör arıza yapmış olabilir. Bu hatayı almanızın bir başka nedeni ise bağlantı ve kablolarda yaşanan bir sorun olabilir.

 

F5 Arıza Kodu

Bu arıza kodu daha çok bacalı kombilerde görülen bir hatadır. F5 arıza kodu ekranda görüldüğünde atık gazın sağlıklı şekilde dışarı atılmasını kontrol eden ptc parçasında sorun olabileceği akla gelmelidir.

 

F22 – F23 – F24 Arıza Kodu

Bu üç hatanında alınma sebebi birbiri ile aynıdır. Kombideki su basıncının istenilenin altında olduğu yahut kalmadığı durumlarda bu hata alınır. Basıncın ideal seviyesi 1,5 – 2 bar arasıdır. Kombiye giden su vanasını açarak belirtilen basınca gelene kadar su bastığınızda arıza giderilmiş olur.

 

F28 Arıza Kodu

F28 arızası Vaillant kombi de ateşleme sorunu olduğunda ortaya çıkan hata kodudur.  Öncelikle cihazın reset düğmesine 3 saniye kadar basılı tutarak kombiyi resetlemeyi deneyebilirsiniz. Çözüm olmaması halinde teknik servisin gaz valfini kontrol etmesi gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan Baymak Kombi başlıklı makalemizde Baymak Kombi, Baymak Kombi Arıza Kodları ve baymak Yoğuşmalı kombi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar